اخبار

عبدالرضا موسوی: از جامعه ادبی می خواهم راه آشتی را باز کنند

عبدالرضا موسوی: از جامعه ادبی می خواهم راه آشتی را باز کنند
از آغاز جشنواره تا به امروز نحوه ی برگزاری باعث برخی نارضایتی ها می شد. برای مثال در یکی از دوره ها داوران هم از شرکت کننده ها بودند و برگزیده هم می شدند ولی این که امسال داوران از شرکت کننده ها نیستند کار بسیار خوبی است.

عبدالرضا موسوی سراینده "دریغ، مردی و سنگی" در حاشیه دومین روز جشنواره شعر فجر در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره در خصوص نحوه ی برگزاری جشنواره چنین گفت: مطمئنا در جشنواره امسال اتفاقات خوبی افتاده است. با توجه به شناختی که بنده از افراد دارم و با دوستی ای که با دست اندر کاران برنامه ی امسال دارم، می دانم که برنامه به نسبت پیشرفت خواهد کرد و هدف دست اندرکاران برنامه خوب است. شعارهایی که در این دوره از جشنواره شنیدیم مسلما برای ما شاعران مطلوب تر است حتی اگر عملی نشود. همین که در مورد چندصدایی و حضور همه ی طیف های مختلف حرف زده می شود و در جامعه ی ادبی بیان می شود برای ما ارزشمند است.

موسوی، شاعر قصیده سرا، در ادامه با اشاره به شکافی که در چند سال اخیر در جامعه ی ادبی ایجاد شده و برخی محدودیت ها افزود: باید این فضای یخ زده ادبیات شکسته شود و ما فضای بازتری را شاهد باشیم. از دوستانی هم که  از جامعه ادبی ما هستند می خواهم راه آشتی را باز کنند. با اینکه من بیست و چند سال است که در حوزه ادبیات فعالیت دارم اولین بار است که به جشنواره دعوت شدم. زمانی که ارشاد مجموعه ی ادبیات معاصر ایران را منتشر کرد من جوان ترین شاعری بودم که کارهایم در آن مجموعه چاپ شد.

وی همچنین در مورد نحوه ی برگزاری جشنواره امسال در مقایسه با سال های گذشته گفت: از آغاز جشنواره تا به امروز نحوه ی برگزاری باعث برخی نارضایتی ها می شد. برای مثال در یکی از  دوره ها داوران هم از شرکت کننده ها بودند و برگزیده هم می شدند ولی این که امسال داوران از شرکت کننده ها نیستند کار بسیار خوبی است.در جشنواره فیلم تقریبا تمام بزرگان سینما شرکت می کنند، ما شاعران هم باید همه در این جشنواره شرکت کنیم نه اینکه فکر کنیم که این جشنواره برای مبتدیان است. فضا، فضای رقابت تمام شاعران باشد حتی شاعران بزرگ. تعارفات را هم کنار بگذاریم تا بتوانیم بدون تعارف جلو برویم. نباید چنین باشد که برای مثال به من زنگ بزنند و بگویند شما ناراحت نباش و امسال فلانی که بزرگتر است و بیمار است امسال جایزه بگیرد بعدا خدمت شما هم می رسیم یا در دوره ای در خاطرم هست به من زنگ زدند و من گرفتاری داشتم، نیامدم. گفتند چون نیامده اسمش را هم اعلام نکنیم و حتی جزو تقدیر شوندگان هم قرار نگرفتم . اما در مورد جشنواره امسال تدابیر بهتری در نظر گرفته شده است و امیدوارم که با توجه به تجربه سالهای گذشته در هر دوره  شاهد پیشرفت باشیم.

 

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۵:۲۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید