اخبار

هنر عصاره و ذریه فرد است/ جشنواره شعر فجر تقویت ارتباط مخاطب با شعر است/ جشنواره راهی است برای از بین بردن گسست شعر و جامعه

هنر عصاره و ذریه فرد است/ جشنواره شعر فجر تقویت ارتباط مخاطب با شعر است/ جشنواره راهی است برای از بین بردن گسست شعر و جامعه
به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی شعر فجر، مراسم روز سوم این جشنواره امروز دوشنبه 29 اردیهبهشت با حضور عبدالجبار کاکایی، دبیر علمی جشنواره و شعرخوانی شاعرانی چون هرمز علیپور، علیرضا پنجه ای، ابوطالب مظفری، شاعر افغانستانی، بهزاد خواجات در تالار اجتماعات خانه هنرمندان برگزار شد.
  به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی شعر فجر، مراسم روز سوم این جشنواره امروز دوشنبه 29 اردیهبهشت با حضور عبدالجبار کاکایی، دبیر علمی جشنواره و شعرخوانی شاعرانی چون هرمز علی-پور، علیرضا پنجه ای، ابوطالب مظفری، شاعر افغانستانی، بهزاد خواجات در تالار اجتماعات خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، بهزاد خواجات، گفت: جشنواره ای به این بزرگی، وسعت و بنیه، می تواند نوید بخش روزهای خوب برای شعر امروز ایران باشد. این جشنواره بازخورد شعر در جامعه شعرخوان است و اگر در این ارتباط خللی ایجاد شود و یا سستی و کاهلی رخ دهد، جامعه شعرخوان از شنیدن شعرهای خوب بی بهره می ماند.

وی افزود: شعر مثل هر کالای فرهنگی نیاز به بازخورد دارد و راه تقویت این ارتباط برگزاری جشنواره است.

در ادامه این برنامه هرمز علی پور، شاعر خطه جنوب کشور پشت تریبون دعوت شد، وی پیش از آغاز شعرخوانی با تقدیر از دست اندرکاران هشتمین دوره جشنواره شعر فجر، گفت: «تجربیات شخصی ام به من گفته است که عنصر زمان در بدون خش نشان دادن و خوب نشان دادن خیلی از مسائل موثر است و هر انسانی اگر اهل تفکر باشد به جای نقد و بررسی دیگران باید این صداقت را داشته باشد که بتواند خودش را نقد کند.

وی افزود: انسان در این پوست اندازی اگر سنش هم به صد سال برسد، در برابر مسائل هستی که هنر هم جزء آن است، عاجز از تشخیص صحیح است و در خیلی از مسائل انسان ممکن است به خرد جمعی اقتدا کند اما هنر، عصاره و ذریه فردیت انسان است.

علی پور، ادامه داد: من با خوشحالی و شکسته نفسی که ممکن است برخی آن را غرور تلقی کنند، می  گویم که 50 سال است شعر می سرایم و در آرزوی گفتن سه چهار شعر هستم که به خودم آفرین بگویم. چون محقق شدن شعر امری سخت و دشوار است، یا شاید برای کسی مثل من که جز شعر گفتن و شعر خواندن و معلمی ابتدایی درس دادن، کاری بلد نیست، اینطور باشد اما از اینکه شعرم مخاطب دارد خوشحالم.

در ادامه برنامه صبح علیرضا پنجه ای، شاعر نوپرداز شعرهایی را از مجموعه اشعار خود خواند. وی  در این مراسم با اشاره به آنچه گسست میان شعر و مخاطب خواند، ضعف شبکه توزیع را عامل این آسیب خواند و اظهار کرد: این گسست موجب شده که مخاطبان به آثار ادبی منتشر شده دسترسی نداشته باشند.

ابوطالب مظفری، در این مراسم غزلی با این مطلع خواند «نشسته است و به سرش فکرهای بسیارش/ که روزگار چه بازی نموده در کارش». وی سپس با بیان اینکه غزل دوم من تقدیمی به دختر دوست افغانی ام که جنگ مثل همه هموطنانم طعم آوارگی را به آنان چشاند، تصریح کرد: هموطنان من 30 سال است که با تجربه آوارگی های مکرر آشنایی دارند. این غزل را به دختر پنج ساله دوستم سید نادر احمدی تقدیم کرده ام که پس از جنگ آواره شدند.

حسن ختام برنامه صبحگاهی سومین روز جشنواره شعر فجر، شعرخوانی، بهزاد خواجات، علی هوشمند و علی یاری از شاعران خطه جنوب کشور بود.

 

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۹:۵۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید