اخبار

روزبه :چند صدایی جشنواره باید برایند چندصدایی در اجتماع باشد

روزبه :چند صدایی جشنواره باید برایند چندصدایی در اجتماع باشد
محمد رضا روزبه در حاشیه ی سومین روز جشنواره شعر فجر در خانه هنرمندان در گفت و گو با ستاد خبری گفت:شرکت ادبیات بومی در جشنواره امسال باعث رشد و تعالی ادبیات بومی که خود جزو ذخایر ادبیات این مرزو بوم هستند خواهد شد.

 دکتر محمد رضا روزبه در حاشیه ی سومین روز جشنواره شعر فجر در خانه هنرمندان در گفت و گو با ستاد خبری گفت: در زمینه داوری، معیارها بسیار جامع بوده است. به نظر من شعر ما از سمت کلان روایت ها به سمت روایت های خرد حرکت کرده و همچنین در تماس مستقیم با زندگی قرار گرفته است. اغلب شعرهایی که من دیدم مخصوصا اشعار نسل جوان بازتاب دلهره ها، مشغله ها و آمال و آرزوها و وسوسه های نسل امروز بود اما به اعتقادم غزل امروز چیزهایی کم دارد: یکی پشتوانه های اصیل فرهنگی و یکی جامعیت در حوزه ی پیوند ساخت و محتوا و همچنین عیوبی مثل عدم اشتمال بر لحظه های ناب و عمیق زندگی و جو پذیر بودن از جمهوریت های شعر و سطح نازل عشق و عشق ورزی بر غزل امروز.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حضور صداهای مختلف در جشنواره امسال نقش مثبتی در روند ادبیات داشته است اضافه کرد: در این دوره از جشنواره ما چند صدایی بسیار بیشتری را شاهد بودیم و این مسئله موجب همگرایی بیشتر شاعران و داد و ستدهای فکری و هنری و اندیشگی خواهد شد، ولی این کافی نیست. به نظرم چند صدایی باید برایند چندصدایی در اجتماع باشد و انشالله در آینده شاهد این چند صدایی در تمام عرصه های جامعه باشیم.

دانشیار گروه ادبیات فارسی دانشگاه لرستان افزود: شرکت ادبیات بومی در جشنواره ی امسال باعث رشد و تعالی ادبیات بومی که خود جزو ذخایر ادبیات این مرزو بوم هستند خواهد شد همچنین باعث ترغیب و تشویق شاعران بومی نیز خواهد بود و کشف استعدادهای نهفته را به دنبال خواهد داشت که کاری بسیار پسندیده در این دوره ارز جشنواره بوده است اما باید این ترویج ادبیات بومی هم پیوند با ادبیات رسمی کشور باشد.

روزبه در پایان در مورد شرکت شاعران خارجی گفت: شرکت شاعران خارجی در جشنواره شعر ادبیات فارسی داد و ستد فرهنگی ما را با ادبیات دنیا بیش از پیش عمق خواهد بخشید و آشنایی بیشتر و سینه به سینه ی شاعران ما با شاعران جهان باعث گسترش جشم اندازهای  ادبیات شعری نسل ما خواهد شد.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۷:۵۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید