اخبار

کلاهی اهری: جشنواره امسال قوی تر از سالهای پیشین است

کلاهی اهری: جشنواره امسال قوی تر از سالهای پیشین است
کلاهی اهری: من امسال گرایش های شعری جشنواره را قوی تر از سال های پیشین ارزیابی می کنم. شاعران جوان بسیاری در جشنواره شرکت کرده اند و به نظر می رسد شعر را جدی دنبال می کنند. اما باید برای آن ها تفهیم کرد که جشنواره و شاعری دو مقوله جدا از هم هستند شاعر نباید به امید جشنواره و متمایز شدن، شعر بگوید.
به گزارش ستاد خبری هشتمین جشنواره شعر فجر، «محمدباقر کلاهی اهری» شاعر معاصر درباره تغییرات امسال جشنواره شعر گفت: امسال اسامی شاعران همراه با شعرشان به داوران ارائه شده است. این کار موجب نارضایتی بعضی از شاعران بود. کنار هم بودن نام شاعر و شعر او زمینه آشنایی داور با بعضی اسامی و احیانا سوگیری را فراهم می کند.

کلاهی اهری ضمن بیان اینکه « این مساله نظر من نیست و از من خواسته شده تا آن را منعکس کنم» اظهار کرد: کسانی که معتقد به کنار هم بودن نام شاعر و شعر او بودند، برای کار خود استدلالی داشته اند. استدلال آنها این بوده که می توان از این راه گرایش شاعر را به شاعر قدیمی تر و دنباله روی او را فهمید. شاعر قدیمی تری  که خودش در جشنواره شرکت نکرده است و شاگرد از امتیازات شعری او استفاده می کند.

این شاعر خراسانی در ادامه سخنانش به شکل گیری فضای ایده آل در شعر فارسی اشاره کرد. وی گفت: در یک مدینه فاضله شعر، هر شاعر یا داور به آن میزان از اعتلای معنوی رسیده است که همه را به یک چشم ببیند. ترس از این است که درجه از اعتلا برای همه ایجاد نشده است. 

وی درباره برگزاری جشنواره گفت: جشنواره شعر پیش از هر چیز باید کارشناسی شود و نهادهای برگزار کننده بیشتر از گذشته آن را جدی بگیرند.

کلاهی اهری تصریح کرد: من امسال گرایش های شعری جشنواره را قوی تر از سال های اخیر ارزیابی می کنم. شاعران جوان بسیاری در جشنواره شرکت کرده اند و به نظر می رسد شعر را جدی دنبال می کنند. اما باید برای آن ها تفهیم کرد که جشنواره و شاعری دو مقوله جدا از هم هستند. شاعر نباید به امید جشنواره و متمایز شدن، شعر بگوید.

وی ضمن اشاره به « جوان بودن جشنواره شعر» بیان کرد: جشنواره شعر فجر با آزمون و خطا پیش می رود و این روند طبیعی یک جشنواره جوان است. تفاوت جشنواره شعر با جشنواره فیلم این است که عوامل سازنده متعددی ندارد. شاعر خودش به شعرش نمره می دهد و انتظار دارد داوران همان نمره را به او بدهند. 

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۸:۲۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید