اخبار

عبدالجواد موسوی: تحقق شعار چندصدایی/ شاعرانی که سالها دور هم جمع نشده بودند حضور داشتند

عبدالجواد موسوی: تحقق شعار چندصدایی/ شاعرانی که سالها دور هم جمع نشده بودند حضور داشتند
عبدالجوادموسوی درحاشیه سومین روز از هشتمین جشنواره شعر فجر درگفت وگو با ستاد خبری درخصوص نحوه برگزاری جشنواره و داوری آثار چنین گفت: بگذاریم شاعران آزاد باشند و فضا را برای هم اندیشی آنها باز کنیم. ما شاعرانی که در این دوره از جشنواره کنار هم شعر خواندیم سالها بود کنار هم جمع نشده بودیم. شعار چند صدایی که از ابتدا بیان شد، به نظر من علیرغم فشارها و موانعی که بر سر راه قرار داشته، تحقق پیدا کرد و صرفا شعار نبوده است.

عبدالجواد موسوی در حاشیه سومین روز از هشتمین جشنواره شعر فجر در گفت و گو با ستاد خبری در خصوص نحوه برگزاری جشنواره و داوری آثار چنین گفت: قیاس جشنواره امسال  با سالهای قبل ظلم است. بنده از نزدیک در جریان نحوه برگزاری جشنواره بودم و صداقت دوستان و به خصوص آقای کاکایی را در برگزاری جشنواره دیدم. ما شاعرانی که در این دوره از جشنواره  کنار هم شعر خواندیم سالها بود کنار هم جمع نشده بودیم. شعار چند صدایی که از ابتدا بیان شد، به نظر من علیرغم فشارها و موانعی که بر سر راه قرار داشته، تحقق پیدا کرد و صرفا شعار نبوده است. امیدوارم این جشنواره مقدمه خوبی برای ترقی ادبیات ما باشد و سیاست های آن ادامه پیدا کند.

این شاعر طنزپرداز در مورد نحوه داوری ها چنین گفت: همه ی داوری ها  با چند و چون ها مواجه است اما به نظر من بخشی از انتقادها به فرهنگ داوری داورها برمی گردد. به نظر بنده بهتر بود اسم  شاعرها منتشر نمی شد چون ممکن است برخی از اسم ها پیش زمینه ایجاد کند و برخی از داورها از روی اسم ها نظر مثبت تری به بعضی از شرکت کننده ها داشته باشند. به نظرم خوب بود _و ان شاالله در دوره های بعد این اتفاق بیفتد که_ داوران کنار هم  بنشینند و با هم حرف بزنند، نظرات همدیگر را بشنوند، اگر لازم می بینند  دلایل شان را برای هم بیان کنند و همدیگر را مجاب کنند. اما به هر حال این اولین دوره از جشنواره  است که به نظر من کارها داوری شده است و در واقع اولین گام درست برداشته شده. اما در حوزه مسائل اجرایی مثل مکان برگزاری و دعوت از شاعران و اطلاع رسانی جشنواره باید قوی تر عمل می کرد.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به شعر بومی ادامه داد: شرکت شاعران بومی در جشنواره گام بسیار مهمی بود. ما شاعران بسیاری داریم که به زبان بومی شعر می گویند و اصلا شناخته شده نیستند. این طور نباشد که جشنواره ها فقط به  پایتخت نشین ها و آهایی که به زبان معیار شعر می گویند، توجه داشته باشد. خوب است که هم شاعرانی که به زبان معیار شعر می گویند به اشعار بومی توجه کنند و هم  بومی سراها سعی کنند به زبان فارسی توجه داشته باشند. در هرصورت این جشنواره با آشنا کردن شاعران بومی و فارسی سرا به هم کار بزرگی کرده و این آشنایی ها راه را برای پیشرفت ادبیات بومی ما باز خواهد کرد..

موسوی در ادامه درخصوص حمایت دولت از برگزیده های جشنواره شعر فجر افزود: در حوزه  دولتی هرگاه این کلمات حمایت مطرح شده، درست عمل نشده  است و راه را برای بازی های جناحی باز کرده. به نظرم شاعران نیاز به حمایت دولت ندارند بهتر است بگذاریم فقط آزاد باشند و فضا را برای هم اندیشی آنها باز کنیم.

 

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۳:۱۷

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید