اخبار

صابر قدیمی: به نظر داوران احترام میگذارم/ چندصدایی تا حد زیادی محقق شد

صابر قدیمی: به نظر داوران احترام میگذارم/ چندصدایی تا حد زیادی محقق شد
صابر قدیمی شاعر ترانه سرا درحاشیه چهارمین روز از برگزاری جشنواره شعر فجر در گفت وگو با ستاد خبری گفت: با توجه به قوی بودن آثار شرکت کننده ها، انتخاب برگزیده ها بسیار سخت خواهد بود.

 

صابر قدیمی شاعر ترانه سرا در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره شعر فجر گفت: شعار چند صدایی تا حد زیادی در این جشنواره محقق شد. ممکن است در این راه خطاهایی هم پیش آمده باشد اما همین که شاعران از هر طیفی حضور داشتند غنیمت بزرگی است. در این دوره از جشنواره حضور برخی شاعران _که کمتر مجال شرکت آنها و شعرخوانی شان پیش می آمد _را شاهد بودیم. فقط بهتر بود در مورد مسائل اجرایی و تبلیغات بهتر عمل می شد.

وی در ادامه در خصوص نحوه  داوری ها نظر خود را چنین بیان کرد: خیلی از شاعرانی که در جشنواره شرکت نمی کردند، بعد از مدت ها شرکت کرده اند و امسال تعداد شرکت کننده ها بسیار بالاست، به تبع همه نمی توانند برنده باشند، این اجتناب ناپذیر است که تعدادی حذف شوند و چند نفر به مراحل بالاتر راه پیدا کنند. شاید به نظر من جای برخی خالی باشد اما این یک نظر شخصی است و اعمال سلیقه ها در کار داوری تاثیرگذار است. هر داوری ممکن است به یک نوع شعر، یک زبان شعری و یک زاویه نگاه بیشتر متمرکز شود و با توجه به قوی بودن آثار شرکت کننده ها، انتخاب بسیار سخت خواهد بود. بنده به نظر داوران احترام می گذارم. اما به هر حال همین که  شاعران مختلف شعر خوانی داشتند و  شعرهای شان را برای شرکت در جشنواره  فرستاده اند، این حرکت رو به جلو است.

قدیمی افزود: هرچقدر که به زبان اقوام مختلف ارج نهیم، پیگیر آثارشان باشیم و راههایی را پیدا کنیم که باعث پیشرفت ادبیات شان شود، در واقع هم به ادبیات فارسی خدمت کرده ایم و هم با این توجه به ادبیات بومی، هم کاری و همراهی مردم  کشور بالا خواهد رفت. بسیاری از مردم ما به زبان های دیگری صحبت می کنند. چقدر خوب است که  ما برای زبانهای محلی  بیش از پیش  ارزش قائل باشیم تا  بتوانیم جامعه ای را که در آن همه برای هم احترام قایل اند و با هم تعامل سازنده دارند را محقق کنیم. ادبیات بومی هم جزیی از ادبیات ما است و مردم هم از این توجه پایتخت نشینان به ادبیات شان خوشحال و البته برای شرکت در جشنواره تشویق می شوند. دولت باید به سمتی برود که تمرکز گرایی را در تهران کمتر کند مثل کارگاه های شعر استانی که در این دوره از جشنواره  برگزار شد. جشنواره شعر فجر برای همه ی مردم ایران است نه فقط برای فارسی زبان ها و ما باید سعی کنیم با این توجه یک وحدت رویه فرهنگی ایجاد کنیم.

 این شاعر ترانه سرا در ادامه با تاکید بر لزوم تداوم فعالیت جشنواره در تمام طول سال گفت: امیدوارم از شاعران و هنرمندان حمایت و کلاسهایی برای تقویت شعر شاعران برگزیده گذاشته شود. یک اطلاعات از شاعران برگزیده جشنواره های شعر از ابتدا تا کنون جمع آوری کنند و در معرفی این شاعران به مردم بکوشند.

۶ خرداد ۱۳۹۳ ۲۱:۳۱

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید