اخبار

بهزاد زرین‌پور: شعر را باید از شعارهای سیاسی جدا کرد

بهزاد زرین‌پور: شعر را باید از شعارهای سیاسی جدا کرد
«بهزاد زرین پور» شاعر معاصر در باره روند تغییرات جشنواره شعر فجر امسال گفت: امسال به کمک عبد الجبار کاکایی و همکاران او، نحله های مختلف شعری در جشنواره حضور دارند. حضور نمایندگانی با نگاه های متفاوت شعری گام بزرگی در تغییر روند جشنواره است.
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

بهزاد زرین پور گفت: شعر شعار سیاسی نیست. باید مقوله ادبیات را از شعارهای سیاسی جدا کرد.

به گزارش ستاد خبری هشتمین جشنواره شعر فجر، «بهزاد زرین پور» شاعر معاصر در باره روند تغییرات جشنواره شعر فجر امسال گفت: امسال به کمک عبد الجبار کاکایی و همکاران او، نحله های مختلف شعری در جشنواره حضور دارند. حضور نمایندگانی با نگاه های متفاوت شعری گام بزرگی در تغییر روند جشنواره است.

زرین پور هشتمین جشنواره شعر فجر را قدمی در جهت نگاه غیر سیاسی به ادبیات دانست و گفت: در دوره های گذشته با نگاهی سیاسی به جشنواره نگاه شده است در حالی که در برگزاری چنین مراسمی باید خارج از منظر سیاست به ادبیات نگاه کرد.

وی از ایده خصوصی شدن جشنواره شعر استقبال کرد و آن را مثل نشر کتاب دانست. زرین پور در این باره گفت: نشر در دست ناشران خصوصی است و دولت بر آن نظارت می کند. سینما هم همین وضع را دارد و با بخش خصوصی و نظارت دولتی اداره می شود.

این شاعر روند خصوصی سازی جشنواره را حرکتی مثبت تلقی کرد و اظهار داشت: اگر اجرای جشنواره بر عهده بخش خصوصی باشد و دولت کار نظارت را بر عهده گیرد، دیگر انتقادهای روند برگزاری جشنواره متوجه دولت نخواهد بود. بخش خصوصی با توانمندی هایش می تواند جشنواره های متعدد ادبی و شعری برگزار کند.

زرین پور ضمن بیان اینکه باید فضایی برای نمایان شدن عیار واقعی شعر فراهم شود، تصریح کرد: در نبود جشنواره ادبیات ما رشد نخواهد کرد.

داور مرحله دوم هشتمین جشنواره شعر فجر در ادامه سخنانش از ضعف شعر آزاد این دوره ابراز تاسف کرد و گفت: ما در بخش شعر آزاد با افت شدید زیبایی شناسی نسبت به دهه های قبل رو به رو هستیم. به ندرت به آثاری بر می خوردم که سزاوار برگزیده شدن در جشنواره باشند و نسل جدید دچار عقب گرد زیبایی شناسی شده است.

زرین پور ادامه داد: علت این امر عدم شکل گیری دیالوگ  و ارتباط میان شاعران جوان با شعرای نسل قبل است. نهله های مختلف ادبی فضایی برای رو در رویی و پختگی نداشته اند.

زرین پور در ادامه از کیفیت و تنوع شعری و حضور داوران متعدد در این دوره جشنواره سخن گفت. وی افزود: امیدوارم این تنوع گامی در جهت بالا بردن کیفیت جشنواره در دوره های بعد باشد.

وی در پایان سخنانش از راهکار هایی برای برگزاری جشنواره صحبت کرد و گفت: شعار این دولت اعتدلال است، پس باید امکانی را فراهم کند که شخصیت های ادبی و فرهنگی اهل اعتدلال در فضای ادبیات حضور بیشتری داشته باشند. چنین روندی شعر را از شعار جدا می کند. شعار هایی با موضع سیاسی جایی در شعر ندارند. شعار سیاسی ربطی به مقوله ادبیات ندارد و این دوره از جشنواره ما را با شعر حقیقی رو به رو کرده است.

 

 

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۳:۵۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید