اخبار

علیرضا پنجه‌ای: شعر حریت طلب است در بخشنامه نمی‌گنجد

علیرضا پنجه‌ای: شعر حریت طلب است در بخشنامه نمی‌گنجد
علیرضا پنجه ای در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره شعر فجر در مورد وضعیت جشنواره گفت: جشنواره یک آغاز است و هر آغازی کاستی هایی دارد. مهم سعه صدری است که دوستان دبیرخانه و به ویژه جناب کاکایی دارد. بسیاری از همدلان را با یکدیگر زیر سقف شعر جمع کرده است به گمان من بخشی از این کاستی هایی هم که هست برمی گردد به فعالیت اداره کل ارشاد در استان ها.
  علیرضا پنجه ای در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره شعر فجر در مورد وضعیت جشنواره گفت: جشنواره یک آغاز است و هر آغازی کاستی هایی دارد. مهم سعه صدری است که دوستان دبیرخانه و به ویژه جناب کاکایی دارد. بسیاری از همدلان را با یکدیگر زیر سقف شعر جمع کرده است به گمان من بخشی از این کاستی هایی هم که هست برمی گردد به فعالیت اداره کل ارشاد در استان ها. برای مثال استان گیلان به نوعی بعد از انقلاب یکی از مراکز پیشرفت شعر بوده اما ما می بنیم که در بخش مسابقه علی رغم این که شعر گیلکی توانسته خودش را در بخش شعر اقوام  به معیارهای مدرن شعر نزدیک کند ولی هیچ نماینده ای در شعر نداشته و این یکی از نقاط آسیب هست.

وی در ادامه افزود: جشنواره ها نباید به صورت دولتی باشد. ما هم مثل هم طیف های دیگر مالیات به دولت می دهیم نفت مال ماهم هست باید عایدات مربوط به نفت به ما هم برگردد. تا کنون وزارت ارشاد نقش ممیزی داشته در کارهای ما، نه در جهت گسترش شعر.  با بخشنامه ای عمل کردن  شعر نمی تواند رشد کند جهان شاعر حریت طلب است. بیان شعر با بسیاری از چارچوب ها حتی بیان های آیینی ما ممکن است جور در نیاید. کار شعر خلاف واقع است. دنیای رویا است هرچه دروغ بزرگ تر باشد به شعر نزدیک تر است. ما نمی توانیم درچارچوب بخشنامه های اداری شاعر صادر کنیم: در شعر مپیچ و او در فن او /چون اکسب اوست احسن او ."

وی  ضمن نقد جشنواره نسبت راهکارهای بهتر شدن آن  گفت: نظر من این که حتی در بخش اجرایی باید از دوستان شاعر استفاده کرد. من مثلا خودم مدیر روابط عمومی هستم و همایش های بسیاری را اجرا کردم. من حداقل به عنوان داور و مدرس شعر به استان های مختلف برای شعر خوانی دعوت شدم می توانستم در بخش اجرایی به دوستان کمک کنم یا حداقل فکری بدهیم."

پنجه ای در پاسخ به این سوال که چگونه می توان استقلال جشنواره را حفظ کرد و بر اعتبار آن افزود، گفت: "این استقلال به معنی  علیه دولت بودن نیست.  دولت عموما فکر می کند استقلال یعنی مخاصمت در حالی که شاعر می خواهد هویت خودش را داشته باشد الان وقتی دبیر اجرایی یا دبیر علمی خودش شاعر باشد می فهمد این شاعر در این شعر چه می خواهد بگوید. الان در کشتی که  فدراسیون دولتی است آدمی مثل خادم که قهرمان جهانی  کشتی است وارد می شود و کشتی موفق می شود.  شما باید شعر را بدهید به کسی که متعهد باشد و دلسوز با گروهی که خودش انتخاب می کند حالا در قالب NGO در قالب کارگروه بیایند برنامه یشان را بدهند فقط از وزارت خانه بخشی از بودجه را که مالیاتی است که همه ما پرداخت می کنیم، بگیرند.  البته علاوه بر تعهد، بحث تخصص نیز مهم است، بدانند چه می کنند. همین مواردباعث می شود یک جشنواره اعتبار پیدا کند."

در پایان علیرضا پنجه ای با پیشنهاد اضافه کردن بخش بین الملل به جشنواره آرزوی خود را نیز مطرح کرد، وی در این باره گفت: وقتی که ما فیلم فجر مواجه می شویم می بینیم بخش فیلم خارجی دارد.  در عرصه شعر لازم است یک شاعر نماینده شعر عرب باشد یا ترکیه همسایه ما که راهی دوری هم نیست باشند. نمایندگان شعر اروپا غایب هستند. من فقط آرزویی این را دارم که این کار ادامه داشته باشد. افراط و تفریط همیشه بوده. هم جناح تندرویی در دولت افراط کرده اند هم برخی از دوستان ما. این فاصله ها باید کم شود. شعر هنر اول ما ایرانی هاست و خوشبختانه شعر هایی که من در بخش اول دیدم باعث بسیار امید پیدا کنم به آینده شعر ایران، هرچند طیف های کمی از شاعران شرکت کرده اند. مسئله این است که اگر ظرفیت شعر ایران را در حال حاضر 100 در نظر بگیریم من فکر می کنم در این جشنواره 75 درصد یا حتی خیلی خوشبینانه 60 درصد از ظرفیت شعری ما در این جشنواره دیده نشده. نهان مانده، نیامده اند. باید سعه صدر مدیران حفظ شود حتما اگر این روند ادامه پیدا کند طیف های دیگر شرکت می کنند. کارگاه های شعر باید ادامه پیدا کند ارتباط بین دبیرخانه و شعرا باید حفظ شود و  معاونت های هنری وزارت خانه ها، در جذب شعرا توجیه شوند . این که فلان شاعر بیاد در هفته دفاع مقدس شعر بگوید تا ما فلان راندمان اداری حفظ کنیم. این نگاه باید از بین برود. هر چه قدر توجه جوانان ما به شعر افزوده شود در زمانی که ما این همه امکانات داریم ما سعدی و حافظ و مولوی را داریم ما نیما داریم ما شاملو و فروغ داریم این همه شاعر بزرگ داریم مطمئن باشید جوانان ما نمی روند تا در قلیان سراها خودشان را به صدها مریضی آغشته کنند. با توجه به این که شعر هنر کم هزینه ای است دولت می توانند به این وسیله اقشار مختلف جوانان را سامان دهد."

۶ خرداد ۱۳۹۳ ۲۱:۵۷

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید