اخبار

کاکایی: فرصت حضور غایبان را در جشنواره شعر فجر مهیا کردیم/ مخالفان یک نقد منطقی نکردند

کاکایی: فرصت حضور غایبان را در جشنواره شعر فجر مهیا کردیم/ مخالفان یک نقد منطقی نکردند
این شاعر گفت: در این دوره از جشنواره همه چیز به صورت شفاف انجام شد و شعر شاعران همچون آینه تمام نمای جامعه منتشر و بارگذاری شد که البته عده‌ای به همین واسطه شعرها را با تعبیر سیاه‌نمایی توصیف کردند. در این دوره شاعران به طرز بی‌سابقه‌ای شرکت کردند و این حضور پرشور و مسئله بارگذاری شعرها از اتفاقات خجسته‌ای بود که پیشتر تجربه نشده بود.

عبدالجبار کاکایی ترانه سرا و دبیر هشتمین جشنواره شعر فجر در پاسخ به سوال خبرنگار سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین مبنی بر ارزیابی او از این دوره از جشنواره گفت: توقعی که از این دوره از جشنواره داشتیم به صورت کامل برآورده نشد. در این مورد نیاز به حرکت‌های بنیادی‌تری هست تا اعتماد چهره‌های شاخص جلب شود؛ کاری که خواسته درونی‌مان بود و در این جهت تلاش بسیاری نیز شد اما این موضوع منوط است به اقدامات اعتمادآور از جانب دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

او ادامه داد: شرایط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره شرایط سختی بود چرا که به طرز جدی تحت فشار رسانه‌های داخلی تندرو بود، مخصوصا این مسئله بعد از اتمام دوره 10 روزه نمایشگاه کتاب شدت بیشتری پیدا کرد و به وجود آورنده اختلافات شدیدی شد.

کاکایی توضیح داد: ما در چنین شرایط سختی کار را شروع کردیم، همراه با اضطراب زیادی که رسانه‌های تندرو به آن دامن می‌زدند. این در شرایطی بود که می‌خواستیم فاصله ایجاد شده میان شعر فجر و بخشی از شاعران شاخص را نیز پر کنیم.

کاکایی گفت: اما با این اوصاف به جرات می‌توان گفت هشتمین جشنواره شعر فجر، جشنواره‌ای متفاوت بود و این مسئله به گواه اسامی داوران و حاضران در این جشنواره غیر قابل انکار است.

عبدالجبار کاکایی اضافه کرد: امتیاز دیگر این دوره از جشنواره فجر بارگذاری آثار شاعران روی سایت جشنواره در بخش رقابتی بود، در صورتی که چنین روندی در دوره‌های پیشین نبود و کسی از آثار ارسالی و نحوه داوری چیزی نمی‌دانست و همه چیز در خفا صورت می‌گرفت.

این شاعر گفت: در این دوره از جشنواره همه چیز به صورت شفاف انجام شد و شعر شاعران همچون آینه تمام نمای جامعه منتشر و بارگذاری شد که البته عده‌ای به همین واسطه شعرها را با تعبیر سیاه‌نمایی توصیف کردند.

کاکایی در این گفت و گو اظهار داشت: باید گفت در این دوره شاعران به طرز بی‌سابقه‌ای شرکت کردند و این حضور پرشور و مسئله بارگذاری شعرها از اتفاقات خجسته‌ای بود که پیشتر تجربه نشده بود.

دبیر هشتمن جشنواره شعر فجر در ادامه گفت: شاعرانی که امسال در جشنواره شرکت کردند سال‌های پیش از غایبان شعر فجر بودند، از جمله شاعران دهه هفتادی که فارغ از بد یا خوب بودن شعرشان، پیشتر صاحب تریبون‌های رسمی نبودند و شعرخوانی این شاعران در این دوره اتفاق تازه‌ای به حساب می‌آید.

او همچنین متذکر شد: یکی از ضعف‌های دولت نداشتن خبرگزاری‌های رسمی‌ است. این مسئله موجب شد ما در مقابل آتش توپخانه مخالفانی که بی‌وقفه حمله می‌کردند قرار بگیریم؛ مخالفانی که حتی یک نقد منطقی ارائه ندادند.

او تاکید کرد: با گسترش فضای مجازی در مطبوعات، روزنامه‌ها هم دیگر قدرت سابق را ندارند. در همین چند روز برگزاری جشنواره، رسانه‌های مخالف با یک کپی – پیست ساده تمامی مطالب همدیگر را بارگذاری می‌کردند، انگار که قرارگاهی دستور حمله دهد و همگی شروع به بمباران کنند.

او در پایان گفت: آنچه امروز ضروری به نظر می‌رسد این است که دولت باید در این حوزه خود را قوی‌تر و مجهز کند؛ تجهیزی که اکنون خلاء آن کاملا محسوس است.

۳ خرداد ۱۳۹۳ ۲۲:۵۴

اظهار نظر

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

logo-samandehi