اخبار

فاطمه راکعی: مهم ترین ویژگی جشنواره هشتم شعر به رسمیت شناختن صداهای مختلف شعر امروز بود

فاطمه راکعی: مهم ترین ویژگی جشنواره هشتم شعر به رسمیت شناختن صداهای مختلف شعر امروز بود
راکعی در رابطه با هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر گفت:مهم ترین ویژگی این جشنواره به رسمیت شناختن صداهای مختلف در شعر امروز ایران بود و این اتفاق مهمی بود که خوشحالم در دولت امید اتفاق افتاد و من به نوبه خودم از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی که پا به پای سیاست گذاری آمده و ارج نهادند تشکر می کنم. خود شاعرانی که بخش کثیرشان از شاعران انقلابی دیروز و امروز کشور بودند خواهان این مسئله شدند که این اتفاق باید رخ دهد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری فرهنگ و هنر، فاطمه راکعی یکی از شاعران در هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر در رابطه با آغاز سرودن شعر خود گفت: من از سال آخر دبیرستان سرودن شعر را آغازکردم و از ابتدا با شعرهای مولوی و غزلیات شمس سرودن را شروع کرده و با این سبک شعر زندگی کردم در واقع با شعرهای مولوی موسیقی و وزن شعر را انتخاب و شعر کلاسیک را هم تحت تاثیر موسیقی و شعرهای عرفانی برگزیدم ضمن اینکه در این میان از آثار نیمایی هم لذت می‌بردم .

وی در ادامه گفت:من شعر کلاسیک را ازمدتها پیش شروع کرده ام و الان شعرهایی را که دارم هم صدا با شاعرانی مثل سید حسن حسینی، قیصر امین پورو صاعد باقری بوده است و در واقع در یک شعر گویی قالب شکنی کرده اما قالب‌ها طوری نبود که مانع گفتن شعر شود.

راکعی در ادامه افزود: شعر های در قالب سپید و سبک کلاسیک دارم و چیزی که برای خودم حائز اهمیت است اینکه توانستم شعر ها را در 3 جلد کتاب جمع آوری کنم. شعرها هم به لحاظ مضمون و قالب ساختاری تفاوتهایی با هم دارند اما چیزی که مهم است درسالهای اخیر حسم بر این بود که مردم به خاطر فراز و فرودهایی اجتماعی و مشکلاتی که گریبان گیرمان است حوصله شعر بلند و کلاسیک را ندارند به همین دلیل شروع کردم یک سری کارهای کوتاه که سپید است و قافیه درونی دارد و در رابطه با درد امروز مردم و اجتماع است که در جشنواره امسال هم چند نمونه از شعرها را برای مخاطبان خواندم.

راکعی در رابطه با هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر گفت:مهم ترین ویژگی این جشنواره به رسمیت شناختن صداهای مختلف در شعر امروز ایران بود و این اتفاق مهمی بود که خوشحالم در دولت امید اتفاق افتادو من به نوبه خودم از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی که پا به پای سیاست گذاری آمده و ارج نهادند تشکر می کنم.

وی در ادامه گفت:نگاه‌ها مختلف بود و خود شاعرانی که بخش کثیرشان از شاعران انقلابی دیروز و امروز کشور بودند خواهان این مسئله شدند که این اتفاق باید رخ دهد مثل جشنواره فیلم فجر که سالها است این اتفاق افتاده و باید در شعر هم این اتفاق بیفتد.

وی خاطر نشان کرد:ما یک کشور ذاتا چند صدایی با اقوام، ادیان و مذاهب مختلف هستیم که این گوناگونی ها در کنار هم قرار گرفته وباید صدایشان شنیده شود و همه دوست دارند ایران، اسلام و فرهنگشان را ببینند و شعرهایشان دوستی ها را ترویج دهد و کینه و دشمنی را ترویج نکند.

وی در پایان گفت:چند صدایی بودن اتفاق بسیار خوب و مهم ترین جشنواره بود که امیدوارم شاعران جوان ما از نحوه داوری راضی بوده باشند.

۴ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۲۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید